Max Ophüls

Max Oppenheimer Ophüls

7,3
51 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Max Ophüls

Biografia:

użytkownik usunięty

Max Oppenheimer zmienił nazwisko na Ophüls gdy zdecydował się porzucić dziennikarstwo na rzecz teatru. Zrobił to, aby w razie niepowodzenia nie przynieść wstydu ojcu, producentowi odzieży. Ophüls zaczynał jako aktor w 1919 roku, zaś w 1924 zajął się reżyserią. Dwa lata później został dyrektorem wiedeńskiego Burgtheater, w którym prezentował szeroki repertuar austriackiej, niemieckiej, rosyjskiej, francuskiej i angielskiej klasyki. Gdy w 1929 roku wkraczał w świat filmu (jako reżyser dialogów dla Anatola Litvaka w wytwórni UFA), Ophüls miał na swoim koncie dwieście sztuk teatralnych. W 1931 roku zadebiutował jako reżyser filmowy obrazem "Dann schon lieber Lebertran". Spośród jego wczesnych dokonań, najlepszym filmem są "Miłostki". Można w nim zauważyć niektóre elementy charakteryzujące późniejszą twórczość Ophülsa, m.in. bogatą scenografię, pro-kobiecy punkt widzenia czy też decydujący pojedynek między starszym i młodszym mężczyzną.

Bacznie obserwując sytuację w kraju, Ophüls wyjechał z Niemiec po pożarze Reichstagu. Słusznie uważał, iż dojście Nazistów do władzy będzie katastrofalne w skutkach zarówno dla jego osobistego, jak i artystycznego życia. W latach 1933-1940, Ophüls wyreżyserował szereg dochodowych lecz nie zapadających w pamięć filmów we Francji, Włoszech, Holandii oraz Rosji. W 1938 roku zyskał francuskie obywatelstwo, lecz dwa lata później został zmuszony do ucieczki z kraju, ponownie przez Nazistów. W 1941 roku przeprowadził się do Hollywood, gdzie stał się bezrobotnym na wiele lat. Z pomocą przyszedł mu Preston Sturges, miłośnik twórczości niemieckiego reżysera. Dzięki wstawiennictwu Sturgesa, Max Ophüls został jednym z wielu reżyserów, mających tchnąć życie w kulejącą produkcję Howarda Hughesa, "Vendettę" (zdjęcia do filmu rozpoczęto w 1946 roku, zaś obraz ujrzała światło dzienne dopiero w 1950).

Kolejne filmy nakręcone w Hollywood ("Wygnaniec", "List od nieznajomej kobiety", "Osaczona", "Niebezpieczna decyzja"), potwierdziły wielkość Ophülsa. Reżyser był zachwycony wydajnością systemu studyjnego, jego wysoce wykwalifikowaną stroną techniczną i produkcyjną. Podziwiał również niespecjalnie miłych, samozwańczych magnatów, którzy stworzyli ten przemysł - sądził, iż naprawdę kochali kino, podobnie jak on sam.

Znamiennym elementem twórczości Ophülsa, była jego fascynacja płynnymi ruchami kamery, jazdą równoległą, najazdem i odjazdem kamery. Przeciwnicy reżysera uważali jego znak firmowy za pustą wirtuozerię, jednak środki wyrazu stosowane przez Ophülsa zawsze znajdowały swe uzasadnienie w fabule. Często używał ruchomej kamery śledząc krzątaninę statystów, aby uwydatnić kontrast pomiędzy toczącym się, niczym niezmąconym życiem, a poważnymi, życiowymi problemami bohaterów. Umieszczał przedmioty pomiędzy kamerą a aktorami, podkreślając emocjonalne rozdarcie między bohaterami na ekranie. Lubił włączać w kadr lśniące lustra lub szkło, tudzież bogate, zapierające dech w piersiach tła aby wyraźnie podkreślić nieszczęście bohaterów, pomimo otaczających ich luksusów.

Oprócz sprawnego prowadzenia kamery, Ophüls znany był z ostro zarysowanych postaci kobiecych. Krytyk filmowy Andrew Sarris pisał, iż "Ophulsowska kobieta odnosi zwycięstwo nad rzeczywistością tylko poprzez najwyższy akt woli".

Po czterech owocnych latach w Hollywood, Ophüls przeczuwał, iż system studyjny zaczyna upadać. Reżyser powrócił do Francji, gdzie nakręcił cztery filmy przez wielu uważanych za jego arcydzieła: "Rondo", "Dom pani Tellier", "Madame de…" oraz "Lola Montes". W czasie ostatniej dekady swego życia, Ophüls reżyserował także radiowe adaptacje niemieckiej klasyki. Max Ophüls zmarł w wieku 54 lat z powodu niewydolności serca.



Tłumaczyłem ze strony: http://movies.amctv.com/person/105103/Max-Ophuls/details


Do przeczytania:
http://www.sensesofcinema.com/2002/22/ophuls/

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones